( آموزش registry )

آموزش استفاده از ویرایشگر رجیستری مانند یک شخص حرفه ای

آیا میدانید رجیستری چیست و چه کاربردی دارد؟؟ ما در مقاله آموزش registry به تمام سوالات شما پاسخ میدهیم.

تصاویر رجیستری
آموزش رجیستری

امروز ما قصد داریم نحوه استفاده از ویرایشگر رجیستری ، معنی برخی از این کلیدها را به شما آموزش دهیم .و به طور کلی به شما کمک می کنیم درک بهتری از registry داشته باشید.

رجیستری چیست؟

آموزش رجیستری

Windows Registry یک پایگاه داده سلسله مراتبی است که شامل تمام تنظیمات استفاده شده توسط سرویس ها ، برنامه ها و تقریباً همه چیز در ویندوز است.

رجیستری دو مفهوم اساسی دارد که باید از آنها آگاهی داشته باشید: 

کلیدها و مقادیر. Registry Key ها اشیایی هستند که اساساً پوشه هستند و حتی در رابط کاربری دقیقاً مانند پوشه ها به نظر می رسند. مقادیر کمی مانند پرونده های موجود در پوشه ها هستند و حاوی تنظیمات واقعی هستند.

وقتی ویرایشگر رجیستری را برای اولین بار باز می کنید ، یک نمای درخت در پنجره سمت چپ مشاهده می کنید. که شامل تمام کلیدها است ، با مقادیر در سمت راست. این کار به همان سادگی رابط کاربری است.

تصاویر رجیستری
آموزش رجیستری

کلیدها ای که در سمت چپ تصویر مشاهده می کنید مهم هستند. هر کدام مجموعه ای متفاوت از اطلاعات را در خود جای داده اند ، بنابراین بسته به کاری که می خواهید انجام دهید ، باید بدانید که در کدام بخش وارد شوید.

نکته جالبی که اکثر مردم نمی دانند این است که سه مورد از پنج مورد موجود در سطح ریشه در واقع وجود ندارد. آنها فقط در یکی از کلیدهای دیگر به موارد پایین تر مرتبط هستند.                                                             

آموزش registry

 

HKEY_CLASSES_ROOT

ویندوز از این بخش برای مدیریت انواع فایل استفاده می کند که به صورت اختصار HKCR نامیده میشود. این کلید در واقع فقط پیوندی به HKLM Software Classes است.

HKEY_CURRENT_USER

این کلید تنظیمات کاربر را نگه می دارد و معمولاً به اختصار HKCU نامیده می شود. این در واقع فقط پیوندی به HKEY_USERS <SID-FOR-CURRENT-USER> است. مهمترین زیر کلید در اینجا HKCU Software است که شامل تنظیمات سطح کاربر برای بیشتر نرم افزارهای شما است.

HKEY_LOCAL_MACHINE

تمام تنظیمات در کل سیستم در اینجا ذخیره می شوند و معمولاً به اختصار HKLM ذکر می شوند. برای بررسی تنظیمات کل دستگاه از کلید HKLM Software استفاده میشود.

HKEY_USERS

تمام تنظیمات را برای همه کاربران موجود در سیستم ذخیره می کند. به جای آن معمولاً از HKCU استفاده خواهید کرد ، اما اگر تنظیمات کاربر دیگری را در رایانه خود بررسی کنید ، می توانید از این یکی استفاده کنید.

HKEY_CURRENT_CONFIG

تمام اطلاعات مربوط به پیکربندی سخت افزار را ذخیره می کند. این مورد خیلی استفاده نمی شود و فقط پیوندی به HKLM SYSTEM CurrentControlSet Hardware Profiles Current دارد.

ساخت کلیدها و متغیرها

با کلیک راست بر روی هر کلید در سمت چپ پنجره ، مجموعه ای از گزینه ها در اختیار شما قرار می گیرد که اکثر آنها کاملاً ساده و قابل فهم هستند.

تصاویر رجیستری
آموزش رجیستری

شما می توانید یک Key جدید ایجاد کنید ، که به صورت یک پوشه در سمت چپ نشان داده شود یا یک مقدار جدید که در سمت راست نشان داده شود. این مقادیر ممکن است کمی گیج کننده باشد ، اما در واقع فقط چند مقدار وجود دارد که به طور منظم استفاده می شود.

  1. مقدار رشته (REG_SZ) . این شامل هر چیزی است که در یک رشته معمولی جای می گیرد. معمولا، می توانید رشته های قابل خواندن توسط انسان را ویرایش کنید بدون اینکه هیچ چیز خراب شود.
  2. مقدار دودویی (REG_BINARY) . این مقدار حاوی داده های باینری دلخواه است و هرگز نخواهید که یکی از این کلیدها را ویرایش کنید.
  3. مقدار( DWORD 32 بیتی) (REG_DWORD) . اینها تقریباً همیشه برای یک مقدار صحیح منظم ، اعم از ۰ یا ۱ ، یا عددی از ۰ تا ۴،۲۹۴،۹۶۷،۲۹۵ استفاده می شوند.
  4. مقدار QWORD (64 بیتی) (REG_QWORD) . این موارد اغلب برای اهداف هک رجیستری استفاده نمی شوند ، اما اساساً یک مقدار صحیح ۶۴ بیتی است.
  5. مقدار چند رشته ای (REG_MULTI_SZ) . این مقادیر نسبتاً غیر معمول است ، اما اساساً مانند یک پنجره دفترچه یادداشت کار می کند. می توانید اطلاعات متنی چند خطی را در فیلدی مانند این تایپ کنید.
  6. مقدار رشته قابل ارتقا (REG_EXPAND_SZ) .این متغیرها رشته ای دارند که می تواند شامل متغیرهای محیط باشد و اغلب برای مسیرهای سیستم استفاده می شود. بنابراین یک رشته ممکن است٪ SystemDrive٪ Windows باشد و به C: Windows گسترش یابد. این بدان معناست که وقتی در رجیستری مقداری را پیدا کنید که روی این نوع تنظیم شده باشد ، می توانید متغیرهای محیط را تغییر دهید یا وارد کنید و قبل از استفاده از رشته “گسترش” می یابند.

واقعیت جالب: DWORD مخفف “Double Word” است ، زیرا “Word” اصطلاحی برای واحد داده پیش فرض است که توسط پردازنده استفاده می شود و برای ویندوز ۱۶ بیت است. بنابراین “کلمه” ۱۶ بیت است و “دو کلمه” ۳۲ بیت است. در حالی که پردازنده های مدرن همه ۶۴ بیتی هستند ، رجیستری هنوز برای سازگاری از قالب قدیمی استفاده می کند.

منوی دلخواه

یکی از ویژگی های بسیار مفیدی که به نظر می رسد و هیچ کس متوجه آن نمی شود ، منوی Favorites است که وقتی می خواهید به طور منظم مکان رجیستری را بررسی کنید بسیار عالی است. واقعاً جالب است که شما می توانید لیست موارد دلخواه را صادر کرده و مجدداً در رایانه دیگری از آن استفاده کنید بدون اینکه مجبور شوید به پایین کلیدها بروید و آنها را به فهرست دلخواه اضافه کنید.

این یک روش عالی برای علامت گذاری در رجیستری است ، بنابراین می توانید به راحتی به آخرین مکانی که در آن بودید برگردید.

امیدواریم که از آموزش registry لذت برده برده باشید.

آموزش رجیستری (آموزش registry)

منبع : howtogeek.com

سایت منتشر کننده : sabatheme.com

ارسال پاسخ