انواع لینوکس

انواع لینوکس

۱۰ تا از بهترین انواع لینوکس :

ما ه ها تویع لینوکس داریم که هر کدام برای انجام کار خاصی ساخه شده است . از آنجایی که لینوکی open source است ، برنامه نویسان لینوکس را مطابق با خواسته هایشان سفارشی سازی میکنند. و با برند جدیدی وارد اینترنت یا بازار میکنند .

دانشگاه صنعتی شریف هم در گذشته سعی داشته که توزیعی از لینوکسی را با نام لینوکس شریف برای ایرانیان تولید کند. که در سال ۱۳۸۵ این نسخه لینوکس به طور رسمی معرفی شد که بعدها توسعه و پشتیبانی آن متوقف شد.

الان با هم انواع لینوکس را نگاه میکنیم:

۱. Ubuntu

اوبونتو این روزها به عنوان فرزند ارشد لینوکس تبدیل شده است ، و جای تعجبی ندارد. زیرا این محبوب ترین توزیع است که بیش از ۲۲۰۰ بازدید در روز فقط از سایت Distrowatch دارد. توزیع fedora هم با ۱۴۰۰ بازدید در روز در رتبه دوم قرار دارد.

اوبونتو در سال ۲۰۰۴ ساخته شد که خیلی دیر به بازارآمد. ولی با این که سابقه خیلی کمتری نسبت به بقیه رقبای خود دارد ولی عملکرد فوقوالعاده ای از خود به جای گذاشته. کانونیکال – شرکتی که پشت اوبونتو است – توسط میلیونر آفریقای جنوبی ، مارک شاتلورث تاسیس شد . سالها بود که CD های اوبونتو را به صورت رایگان به کاربران علاقه مند تحویل میدادند . بعد از این کار سرعت نفوذ اوبونتو در بازار را سرعت بخشید.

اوبونتو بر اساس دبیان ساخته شده است (زیر را ببینید) و شامل برنامه های معروف مانند Firefox و OpenOffice.org است.

لازم به ذکر است که اوبونتو در ریمیکس های مختلف و زیرمجموعه های spin-off موجود در برنامه های خاص مانند Kubuntu ، Xubuntu و Lubuntu در دسترس است. بیشتر این موارد در درجه اول با ارائه محیط دسک تاپی غیر از GNOME دسکتاپ استاندارد اوبونتو در بر دارد.

۲. Fedora

Fedora نسخه رایگان Red Hat است که (RHEL (Red Hat Enterprise Linux از سال ۲۰۰۳ به بعد یک محصول تجاری شد. به دلیل همین ارتباط نزدیک با Fedora مخصوصاً در ویژگی های سازمانی دارند.

فدورا همچنین یک برنامه شش ماهه برای عرضه دارد و ویژگی های امنیتی آن بسیار عالی است. در حالی که برخی آن را به عنوان یک پیشگام در مورد “علاقه مندان” لینوکس در نظر گرفته اند . من فکر می کنم با پیشرفت در طول سال ها و محبوبیت گسترده ، این ترکیب برای کاربران جدید لینوکس نیز به یک گزینه مناسب تبدیل شده است.

۳. Linux Mint

Linux Mint در حال حاضر در سومین توضیع محبوب Distrowatch است. Mint مبتنی بر اوبونتو است که به تازگی در سال ۲۰۰۶ راه اندازی شده است. Mint سیستم عاملی با موضوع دسکتاپ اختصاصی و مجموعه ای متفاوت از برنامه ها نسبت به اوبونتو است. همچنین ابزارهای گرافیکی متنوعی برای استفاده بیشتردارد. مانند mintDesktop برای پیکربندی محیط دسک تاپ ، mintInstal برای نصب آسان نرم افزار و mintMenu برای پیمایش راحت تر.

mint به دلیل سهولت استفاده از شهرت شایسته ای برخوردار است ، بنابراین یکی دیگر از موارد خوب برای کاربران تازه وارد است. همچنین شامل برخی از برنامه های چندرسانه ای اختصاصی است که غالباً در توزیع های بزرگتر وجود ندارند . در نتیجه سازگاری با سخت افزار را افزایش می دهد. Mint برنامه انتشار ثابتی ندارد اما معمولاً اندکی پس از انتشار پایدار اوبونتو ، نسخه جدید آن عرضه می شود.

۴. openSUSE

openSUSE با حدود ۱۲۰۰ بازدید در روز در Distrowatch ، رتبه ۴ را به خود اختصاص داده و همچنین پایه و اساس محصولات دسکتاپ SUSE Linux Enterprise Desktop و SUSE Linux Enterprise Server Novell است.

ابزار مدیریت بسته YaST ، به عنوان یکی از بهترین ها شناخته شده است و نسخه ی بسته بندی شده آن دارای بهترین اسناد چاپی است که برای هر گونه توزیع پیدا خواهید کرد. امتیاز سطح دشواری openSUSE متوسط است.

۵. PCLinuxOS

PCLinuxOS به جای استفاده از GNOME از محیط دسکتاپ KDE استفاده می کند و اساساً نسخه سبک تری از Mandriva است . با پشتیبانی خوب از درایورهای گرافیک ، پلاگین های مرورگر و برنامه های های رسانه ای ، PCLinuxOS می تواند گزینه خوبی برای مبتدیان باشد. چرخه انتشار آن می تواند نامنظم باشد و همچنین هیچ نسخه ۶۴ بیتی از این نرم افزار وجود ندارد.

۶. Debian

سال تاسیس دبیا به سال ۱۹۹۳ میلادی برمیگردد. دبیان در حال حاضر به عنوان یکی از آزمایش شده ترین و بدون اشکال ترین توزیع های موجود در حال حاضر شناخته می شود. اگرچه این به عنوان پایه و اساس اوبونتو عمل می کند ، اما اکثر آنها دبیان را به عنوان بهترین گزینه برای کسانی که با لینوکس تجربه دارند می دانند. این توزیع از تمام اجزای متن باز استفاده می کند ، که نکته خوبی است . اما به این معنی است که دستیابی به درایورهای شبکه بی سیم مشکل تر است. دبیان همچنین چرخه انتشار نسبتاً آهسته ای دارد و چرخه های پایدار آن هر یک تا سه سال یکبار منتشر می شوند.

۷. Mandriva

Mandriva که قبلا به Mandrake معروف بود . به دلیل داشتن نرم افزارهای پیشرفته ای و مجموعه مدیریتی عالی و نسخه ۶۴ بیتی مشهور است. همچنین این اولین توزیع عمده ای بود که با پشتیبانی خارج از جعبه ، به باند نت بوک پرید. با این وجود ، ماندریوا اخیراً در نتیجه برخی از تصمیمات بحث برانگیز که توسط سازنده فرانسوی آن گرفته شده است که اخیراً اجرایی شده و نتیجه این است که برخی آینده نسخه آن را نامشخص می دانند.

۸. Sabayon/Gentoo

Sabayon یک توضیع ایتالیایی بر اساس یک نسخه LiveCD از Gentoo است . که به کاربران امکان می دهد به طور جداگانه اجزا را بهینه کنند. این توضیع لینکوس برای مبتدیان نیست و برای متخصصان لینوکس ساخته شده است.

۹. Arch Linux… plus Slackware

Arch بسته دیگری است که هدف آن عمدتاً کاربران باتجربه ای است که علاقه مند به اصلاح و بهینه سازی سیستم های خود هستند. گرچه در حال حاضر در میان ۱۰ لیست برتر نیست ولی Slackware مشابه arch است و در برخی موارد از arch هم بهتر است.

۱۰. Puppy Linux… plus DSL

آخرین مورد در ۱۰ توضیع برترسایت Distrowatch است که در حال حاضر Puppy Linux است .Puppy Linux یک توزیع فشرده جمع و جور که برای سخت افزارهای قدیمی و شرایطی که منابع محاسباتی حداقل هستند ایده آل است. اگرچه ردپای کمی دارد ولی Puppy هنوز کامل است و شامل جادوگران مختلف پیکربندی و نصب برنامه است. کل سیستم عامل آنقدر کوچک است که مستقیماً از رم سیستم اجرا می شود ، بنابراین برنامه ها سریع شروع می شوند و بلافاصله به ورودی کاربر پاسخ می دهند.

انواع لینوکس (انواع توضیع های لینوکس)

منبع : distrowatch.com

سایت منتشرکننده : sabatheme.com

ارسال پاسخ